Ağız Hijyeni

Ağız hijyeninin hasta tarafından sağlanması
Türkiye genelinde diş fırçası ve diş macunu kullanımı maalesef yaygın değildir. Diş tedavileri esnasında ve sonrasında ağız hijyeninin korunması yapılan tedavilerin sürekliliği açısından son derece önemlidir. Aslında her yemekten sonra dişlerin fırçalanarak veya gargara yapılarak ağız bakımının yapılması en ideali iken, en azından sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatarken en son öğünden sonra dişlerin fırçalanması gerekiyor. Bunların dışında günde bir defa diş aralarının diş ipi veya dişler arasında boşluklar var ise boşlukların genişliğine göre arayüz fırçası yapılması gerekiyor. Hastanın ağzında birden çok çürük, restorasyon var ise hasta yüksek çürük risk grubuna girmektedir. Bu tür hastaların günde 3 defa florürlü gargara kullanmaları, kullandıkları diş macunlarının kesinlikle florürlü olması gerekiyor. 
Ağız hijyeninin hekim tarafından sağlanması
Yüksek çürük risk grubundaki hastalar ayrıca 6 ayda bir profesyonel florür uygulaması veya 3-6 ayda bir florürlü vernik uygulaması yaptırırlarsa iyi olur. Florürlü vernik hemde diş hassasiyetine de iyi gelmektedir. Çocuk hastalardan da yüksek risk grubuna girenler profesyonel florür uygulamasına tabi tutulmalıdırlar. 
Bütün bunlar çürüklere ve diş eti hastalıklarına karşı korunmada etkin olan hususlar idi. Bunların dışında diş eti sağlığının korunması için ilave olarak herkesin 6 ayda bir diş hekimine gelerek diş taşı temizliği yaptırması gerekiyor. Diş taşı oluşumu bazı bireylerde daha çok bazılarında daha az olabilmekle birlikte yüksek ölçüde diş fırçalama ile önlenebilmektedir. Diş eti hastalığı ilerlemiş olan hastalarda ameliyat gerekebilmektedir. Bunun kararını hekim klinik ve radyolojik muayene sonrasında koyar.
Diş temizliği sonrasında arzu eden hastalara diş beyazlatma işlemi de yapılabilmektedir, ki bu temizlik işleminden tamamen değişik bir işlemdir. Beyazlatma işlemi kendiliğinden sarı olan dişlerde, daha önce beyazlatılmamış olan dişlerde, kahverengi lekelerde başarılı olmaktadır. Tetrasiklin veya başka hastalık veya ilaçlara bağlı olan gri renkleşmelerde başarılı olma şansı daha az olmakla beraber yararlı olmaktadır. Beyazlatmadan sonra diş rengi çay, kahve ve sigara içilse dahi hiçbir zaman eskisi gibi olmaz.

Bu yazı yorumlara kapalı.