Implant Destekli Protez Uygulamaları

Protez uygulamaları çok çeşitlidir. Dolgu yapıla yapıla renk değiştirmiş dişler, fazla madde kaybı olduğu için dolgu yapılamayan dişler ve estetik amaçla büyütülmek istenilen veya beyazlatma ile rengi değişmeyen dişler kron yani kaplama ile tedavi edilebilirler. Diş çekiminden sonra kalan bölgeye implant veya köprü protezleri yapılabilir. Kron ve köprüler zirkonyum veya metal destekli porselen ile yapılabilir. Özellikle gülüş hattındaki dişlerin restorasyonunda zirkonyum tercih edilirse daha iyi olur. Zirkonyum uygulamasında alttaki destek beyaz renkli yani zirkonyum olduğu için alttan metal yansıması ve diş etinde metal renk görüntüsü olmaz. Metal destekli porselen restorasyonlar diş etinde metal renkli bir yansımaya sebep olacağı için daha çok görünmeyen posterior  kullanılırsa daha iyi olur. 
Çekim bölgelerindeki boşluklar köprü ile restore edilebileceği gibi implant ile de restore edilebilir. Elbette ki implant çok daha iyi bir tedavi yöntemidir. İmplantla ilgili söylentiler daima olduğu gibi insanları olumsuz etkilerken hastaların bu konudaki kafa karışıklıklarını gidermek yine biz hekimlere kalmaktadır. Kemiği müsait olan ve sağlık durumu elveren herkesin implant ile tedavi edilmesi çok daha iyi sonuçlar verir. Ancak tabi ki hastanın da bunu istemesi gerekiyor.
Protez uygulamaları kapsamına hareketli protezler de girmektedir. İmplant uygulamalarının yaygınlaşmasıyla kullanımı azalmakta olan total ve parsiyel protezler, implant yaptırmaya müsait olmayan hastalar tarafından yine . Aslında hareketli protezlerin yine implant destekli olması protezin tutuculuğu açısından çok daha iyi olacaktır. Birçok kişinin özellikle alt protezlerinin aşırı hareketli olduğu, konuşurken ağzından çıktığı gibi şikayetleri olmaktadır. Bu, tip hastalarda kemik müsaitse implant yapılması (ideali üst çenede 6, alt çenede 4 olmakla , üste 4 alta 2 tane implant da yapılabilmektedir) hastayı protez kullanımı açısından rahatlatacaktır. 
Total dişsizlik olgularında kemik müsaitse üst çeneye sekiz, alta da 6 tane implant yapılmasıyla hasta sabit restorasyon ile tedavi edilebilir. Yeterli kemik yoksa implant destekli veya desteksiz hareketli protez yapılabilir.

Bu yazı yorumlara kapalı.