Laminate Veener

Laminate veneerleri hanımların takma tırnakları biçiminde düşünebiliriz. Lamina Latince Kökeni olarak yaprak manasına gelmektedir. Gülüş tasarımında, hafif çapraşıklıkların, ayrık dişlerin (Diastema) kapatılması, istenmeyen diş formlarının düzeltimesin de kullanıla bilirler. Dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan 0,3 – 0,7 mm kalınlığında ince porselen protezlerdir. Laminate veneer, lamine diş, yaprak porselen veya porselen lamina ya da tırnak diş olarak da bilinirler.

Laminate veneer hangi durumlarda uygulanır?

Mevcut dişlerde sararmış dişler ve renk bozukluklarında, ortodontik tel tedavisinin istenmediği ya da yapılamadığı çapraşık dişlerde, aşınmış aşırı kısa dişlerin varlığında, aralık dişlerin (diastema) mevcutiyetinde, form olarak bozuk dişlerin varlığında, kısaca bizi estetik perspektiften mutsuz eden pek çok durumda kişiye yeni bir gülüş kazandırmak için uygulanırlar.

Laminate veneer dişlerin özellikleri nelerdir?

Diş hekimliğinde porselenler en estetik ve uzun ömürlü kaplama materyalleridir. Laminate veneerlar porselenlerin estetik amaçlı kullanımında konservatif yoldur.

Bazı durumlarda kişilerin mevcut dişlerinde hiçbir aşındırma dahi yapmadan çoğu zaman ise 0,5 – 0,7 mm lik yalnızca dişin mine tabakasında aşındırmalar yapılarak kişiye uygun gülüş tasarımı yapılmasına olanak sağlarlar. Dişlerin çiğneme yüzeylerine dokunulmadığından kişiye hiç rahatsızlık vermezler ve alışma problemi olmaz. Dişlerin üstüne kalıcı olarak, dişin kendi minesi gibi adapte olurlar ve yapıştırıldığında tekrar çıkarılmaları mümkün değildir.

Herkes laminate veneer yaptırabilir mi?

Gülüş tasarımı yaptırma ihtiyacı olan her yaşta kişiye yapılabilir. Diş eksikliği durumlarında dişlerin arka yüzeylerinde aşırı dolgu, çürük veya aşınma olduğunda, aşırı diş eti çekilmelerinde, aşırı bruksizm diş gıcırdatan kişilerde yapılamazlar. Kişiye uygunluğu en doğru yöntem ve materyal açısından ancak muayene sonucu diş hekiminin önerisiyle belirlenebilir.

Bu yazı yorumlara kapalı.